اگر به پرواز مي انديشيد شهادت برترين آنهاست ياد و خاطره شهداي عزيز دستگردقداده بخير ...
درباره ما

این وبگاه متعلق به شهدای دستگردقداده می باشد
مجموعه کليپهاي تصويري
لوگوهاي ويژه
پرتال جامع فرهنگي اطلاع رساني راسخون
نظر سنجي
دسترسي سريع
سنگر معصومين سنگر فرماندهي سنگرمنکرات سنگر کليپ هاي منتخب نمايشگاه کتاب و ملزومات فرهنگي
لينک هاي ويژه

شهادت لاله ها را چيدني کرد حديث شهادت شنيدني است يه صلوات بفرست اللهم صل علي محمدوآل محمد شهيدان زنده اند

دستگردقداده

 برایمسخت است از آنان که ندیده ام سخن بگویم از آنان که افتخاری در دل تاریخ اند . باید که پلی زنم از درونم به معنای انسانیت . من از شهیدان تصویری می دیدم که گاهی از مقابلشان عبور می کردم . همیشه سؤالی در دلم بود که سیمای ملکوتی چه انسانهایی نمای این میدان شده .آن روزها که صدای الله اکبربا عمق احساسی وصف ناپذیر از سینه مردمانی ستم دیده پایه های ظلم را می لرزاند ، روزهای نزدیک به انفجار نور ، شهرمان از شجاعت آلاله ها دلگرم بودترس دیگر دست و پای کبوتران را نمی بست آمده بودند اثبات کنند در جبهه های حق و باطل ، حق را دلیرانه فریاد می زنند . آن روزها که نبودم امّا حسغریبی مرا به آنها پیوند می دهد . آیا می توانستند با نشستن در خانه بگویند علیه ظلم ایستاده اند ؟چهرة عیان مبارزاتشان همان تظاهرات های مردمیبود و این خطه آن روز خود را هرگز فراموش نخواهد کرد .اگر سرتاپای وجودم بلرزد از یاد آوری نامشان سزاست چرا که ره بی انتهای شهادت ، مردانی بزرگ می طلبد و این عزیزان برایم مظهر واقعی اخلاصند . پس به شکرانه این رشادت ها و برای احترام به ساحت مطهرشان گام بر می داریم و در هر قدم خویش برای روح بلندشان صلوات خواهیم فرستاد .


دسته ها :


تاریخ : پنج شنبه اول 5 1394 | ساعت : 1:23 صبح | (0) نظر

شهدای دستگردقداده

 

ایشهدا برخیزید گویی این جا همه چیز تمام شده است و انگار نسل جهاد دیده دیروز،به خط پایان رسیده است.اگر سراغمان نیایید و کلامی و حرفی بر زبان نیاورید ما هم کم کم باورمان می شود که همه چیز تمام شده است.باورمان می شود که دیگر رد پایی از شما پیش رویمان نیست ،باورمان می شود که ما هم دیگرباید مد،پرستیژ،آنگارد محاسن  و خلاصه همه چیزمان مثل آدم شود !!! اگر شما حرفی نزنید باورمان خواهد شد که امام جلوی چشمانمان جرعه جرعه جام زهررا نوشید و رفت و همگی گفتیم ،الحمد لله جنگ خانمان سوز تمام شد!!! ای شهدا که جوانمردی فقط در ذائقه ی شما بود،لحظاتی از خلوت بهشت فارغ شوید،زخم ترکش ها را فراموش کنید و از ما دلجویی کنید. 

ایشهدا،دنیای بی شما و بی امام سخت است ! ای خوش انصاف ها ، اینجا دیگر با خاموشی بلدوزرهای جهادگران ،سنگر و خاکریزی که صداقت و درستی را بنا کند یافت نمی شود.اینجا فانوس ها خاموش است.خیانت به رفیق قاموس و جاویدان و رسیدن به جاه و مقام به بهای خاموشی عزت نفس است . ای شهدا اینجا دیگر از عروج خبری نیست و همه از برای "فنا"دست و پامی زنند . دست های ناپاک به هم گره خورده تا بر نسل جوان امروزی روح بی اعتقادی و دین زدگی را جریان دهد.دسته ها :


تاریخ : دوشنبه اول 4 1394 | ساعت : 11:31 بعد از ظهر | (0) نظر

شلمچه تندیس زیبای عشق است که در میدان ایثار قد کشیده است . شلمچه شهر شهود و شهادت است . شلمچهمثنوی بلندایثار است و فرودگاه عشق و عروجگاه دل . صحرای خشکی که دریای مواج خون و اشکهای عاشقانه در تربت پاکش دارد با قلب خونینی که هنوز زیبا ودلنواز می تپد و خون غیرت و مردانگی را در رگهای این دیار می دواند و حدیث بلند حیات با عزت را زمزمه می کند. زمین خاکی شلمچه ، زیباتر از آبی آسمان است چرا که شلمچهقتلگاه مرغان عاشقی است که برای وصال بی قرار بودند و از کوچه پس کوچه های منیت و مادیت رهیده و به شهر دلگشای معنویت و شهادت دل بستند.

آری ! شلمچه شاهنامه بلند شهادتاست ، دیوان عاشقی است ، شعرهای سرخ ، با واژه های خون ، به وزن عشق و قافیه هایی از جنس قلب پاره پاره عاشقی و در قالب غزل عشق و مثنوی بلند شهادت» ، دیوانی که شکسته دلان عارف با قلم استخوان و مرکب خون و با خط شکسته عروج نوشتند و این صفحه طلایی تاریخ ایران اسلامی را با خون دل تهذیب شده شان تذهیب کردند. آری ! شلمچه کتاب است ، خواندنی ترین کتاب حماسه . شلمچه آسمان است سرشار از ستاره های سرخ .شلمچه بهار است لبریز از گلهای محمدی ،شلمچه دریاست ، مواج از موجهای عاشقی .

شلمچه بازار است ، بازار عشقبازی و جانبازی ، شلمچهتابلو است تابلوی حماسه و عرفان که بر تارک تاریخ ایران اسلامی می درخشد. جایگاه اهل زیارت است نه اهل زر ، زیارتگاه دلدادگانی که خود زائرانی بودند که در نیمه راه سفر عاشقی پرپر شدند و به مولای عشق پیوستند و زیباترین حدیث بندگی را با بندبند وجودشان و با قطره قطره خونشان نوشتند. یعقوبهای بی قراری که برای رسیدن به یوسف زیبای شهادت بی قراری می کردند و زلیخای دنیای نتوانست آنها را مفتون خویش کند. آنان که هنوز از دشمن نفس خویش رها نشده اند و دلشان در تصرف شیطان است چگونه می توانند قدر مجاهدانی را بدانند که در کوله پشتی دلشان جز عشق و ایثار نبود. آنان باید بدانند که شلمچهو شهیدانش و شاهدان و شائقان و مشتاقانش خورشید بی غروبند ، چرا که عاشورا و عاشورائیان آفتاب آسمان عشقند که هیچ ابر آلوده و تاریک یزیدی نمی تواند جلوی تابش آنها را بگیرد.

دستگردقداده
جهت ورود به صفحه اختصاصی                                                                              جهت ورود به صفحه اختصاصی
      شهید محمد علی باقری                                                                                           شهید ابوالفضل شفیعی
        اینجاکلیک کنید                                                                                                           اینجا کلیک کنید
  

شهدای دستگردقداده


دسته ها :


تاریخ : پنج شنبه هفتم 3 1394 | ساعت : 4:25 بعد از ظهر | (0) نظر
شهدای دستگردقداده

دسته ها :


تاریخ : چهارشنبه دوم 2 1394 | ساعت : 12:50 صبح | (0) نظر

شهدای دستگردقداده

فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون شهادت و شهید

از خدا می خواهم مبادا بعد از یک عمر زحمت مرگ ما در بستر بیماری باشد و در میدان شهادت نباشد، شهادت. مرگ در راه ارزشهاست

شهادتها انقلاب ما را پابرجا و تضمین کرده است و به همین دلیل ملت ما را آسیب ناپذیر ساخت.

همه انسانها می میرند ولی شهیدان این سرنوشت همگانی را به بهترین وجه سپری  کردند ، وقتی قرار است این جان برای انسان نماند چه بهتر در راه خدا این رفتن انجام بگیرد.
مهمترین امتیاز شهدای ما نسبت به کسانی که در سایر کشورها در راه آرمانهای خود فداکاری می کنند انتخاب آگاهانه و به دور از احساس است.

مظهر قدرت ایران شهدا هستند.هر شهید پرچمی برای استقلال و شرف این ملت است.


دسته ها :


تاریخ : دوشنبه چهارم 12 1393 | ساعت : 0:59 صبح | (0) نظر
تاریخ : سه شنبه هجدهم 9 1393 | ساعت : 7:10 بعد از ظهر | (0) نظر
تاریخ : شنبه پانزدهم 9 1393 | ساعت : 6:53 بعد از ظهر | (0) نظر

بعد از شهدا ما چه کردیم؟

اینسوالی است که شاید یک بار آن را روی پوستربزرگداشت شهدا یا روی پلاکاردمانو یا روی عکس تکه ای استخوان ، یک بند انگشت و لباس آغشته با خون و خاک یکبسیجی دیده و خوانده باشیم. و شاید بارها از خودمان پرسیده باشیم که آیا براستی کاری کرده ایم که  ما را مدیون شهدا نکنه . بعد از شهدا ما چه کردیم؟ غیر از اینکه آنها را و همه آرمانهایی که به خاطرش جان خود را کف دست گذاشتند را فراموش کردیم؟ غیر از اینکه فقط در حرف و سخن از آنها و اهدافشان سخن گفتیم و در عمل هیچ کاری و اقدامی در جهت حفظ آن ارزشها انجامندادیم؟ جز در مواردی محدود و توسط افرادی محدود تر!!! واقعاً ما به کجا داریم میرویم؟ انتهای راهی که در پیش گرفتیم کجاست؟ این بیراهه به کدامین ناکجا آباد ختم میشود؟ جز اینکه با فراموش کردن آنها..............................................

مراقب باشیم خون شهدا فرش راهمان نشود؟ ما مسئولیم!!!!!


ما بعد از شما هیچ نکردیم

لباس های خاکی تان را در میدان های مین و لابه لای سیم خاردارها رها کردیم،عهدمان را شکستیم و دعای عهد را فراموش کردیم،زمان ندبه و سمات را گمکردیم.
شربت های صلواتی را با نسیان بر زمین ریختیم و به عطش خندیدیم.
بر تصاویر نورانی تان روی دیوارهای شهر رنگ غفلت پاشیدیم و پوستر تبلیغاتی نصب کردیم.
تاول شیمیایی را از یاد بردیم و غیرت ها را به بهایی اندک فروختیم...
عشق را به بازی گرفتیم و از خونهایتان به راحتی گذشتیم...

 

 


دسته ها :


تاریخ : شنبه پانزدهم 9 1393 | ساعت : 6:50 بعد از ظهر | (0) نظر

 شهید حاج احمد کاظمی و شهید سید حبیب حسینی

جهت اطلاع از جزئیات بیشتر روی لینک زیر کلیک کنید

http://shahidkazemi.ir/?p=2532

شهدای دستگرد قداده

 

مجموعه ای از آهنگهای پیشواز شهید کاظمی(همراه اول  و ایرانسل )


http://shahidkazemi.ir/wp-content/uploads/2014/05/poster-pishvaz-1.jpg


دسته ها :


تاریخ : شنبه پانزدهم 9 1393 | ساعت : 6:49 بعد از ظهر | (0) نظر

دعاکنید خداوند شهادت را نصیب شما کند که در غیر این صورت زمانی فرا می رسدکهجنگ تمام می شود و رزمندگان به سه دسته تقسیم می شوند:دسته ای به مخالفت با گذشته خود بر می خیزند و از گذشته خود پشیمان می شوند.دسته ای راه بی تفاوتی را بر می گزینند و در زندگی مادی غرق می شوندو همه چیز را فراموش میکنند.دسته سوم به گذشته خود وفادار می مانند و احساس مسئولیت می کنند.    "شهید حمید باکری"

شهید عزادار نمی خواهد، شهید رهرو می خواهد..شهید موحد دانش


خداوندا
این دفتر و کتاب شهادت را همچنان بر روی مشتاقان بازدار و ما را هم از وصول به آن محروم مکن.
خداوندا کشور ما و ملت ما هنوز در آغاز راه مبارزه‌اند، و نیازمند به مشعل شهادت،تو خود این چراغ پرفروغ را حافظ و نگهبان باش.

(شهید سیدمرتضی آوینی)دسته ها :


تاریخ : جمعه جهاردهم 9 1393 | ساعت : 7:12 بعد از ظهر | (0) نظر

1-رسول خدا (ص) : شهید از سوى خدا داراى هفت خصلت است:

1- نخستین قطره خونش که به زمین می ریزد تمام گناهانش آمرزیده میشود.

2- سرش در دامان دو همسرش از حوریان قرار میگیرد، و آن دو، گرد و خاک از صورتش پاک میکنند و به او خوش آمد میگویند، او نیز به آنان خوش آمد میگوید.

3- از لباسهاى بهشتى به او می ‏پوشانند.

4- خازنان بهشت هر کدام با هر بوى خوشى به سوى او پیشدستى میکنند که او را با خود ببرند.

 5- شهید جایگاه خود را  می ‏بیند.

 6- به روح او خطاب می ‏شود که هر کجاى بهشت که میخواهى گردش کن.

 7- شهیدبه خدانظر میکندو این نگاه مایه آرامش هر پیامبر و شهیدى خواهد بود(الوسائل، ج 11،ص 10)دسته ها :


تاریخ : جمعه جهاردهم 9 1393 | ساعت : 7:0 بعد از ظهر | (0) نظر

وَلاَ تَحْسَبَنَّ الَّذِینَ قُتِلُواْ فِی سَبِیلِ اللّهِ أَمْوَاتًا بَلْ أَحْیَاء عِندَ رَبِّهِمْ یُرْزَقُونَ
کسانی را که در راه خدا کشته شده اند مرده مپندار ، بلکـــــه زنده اند

و نزدپروردگارشان به ایشان روزی می دهند

 

 • ترجمه فولادوند
  هرگز کسانى را که در راه خدا کشته شده‏ اند، مرده مپندار، بلکه زنده‏ اند که نزد پروردگارشان روزى داده مى‏ شوند.
 • ترجمه مجتبوی
  و کسانى را که در راه خدا کشته شدند مرده مپندار، بلکه زندگانند و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏ شوند
 • ترجمه مشکینی
  و هرگز گمان مبر کسانى که در راه خدا کشته شدند مرده‏ اند، بلکه زنده ‏اند و در نزد پروردگارشان روزى داده مى ‏شوند
 • ترجمه بهرام پور
  و کسانى را که در راه خدا کشته شده ‏اند مرده مپندار، بلکه آنها زنده‏ اند و نزد پروردگارشان روزى داده مى‏ شوند

شهدای دستگردقداده

 

 دسته ها :


تاریخ : جمعه جهاردهم 9 1393 | ساعت : 10:0 صبح | (0) نظر

گزیده‌ی سخنان حضرت آیت الله خامنه‌ای در مورد شهید، شهادت، خانواده شهدا

 *شهادت بالاترین پاداش و مزد جهاد فی سبیل الله است.

*شهادت، یکی از مفاهیمی است که فقط در ادیان معنا می‌دهد.

*شهادت، همیشه با ارزش است و فداکاری در راه خدا، همیشه کاری عظیم و ارجمند است.

*باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن، زنده نگه داشت.

*شهدا، علاوه بر مقامات رفیع معنوی، مشعل‌دار پیروزی و آزادی و استقلال ملتند.

*شما، انتساب افتخارآمیزی به شهادت دارید.

*شهادت، مرگ انسانهای زیرک و هوشیار است که نمی‌گذارند این جان، مفت از دستشان برود.

*اگر خدای متعال، این دعا را از کسی قبول کند که مرگ او را در شهادت قرار دهد، بزرگ‌ترین امتیاز را به یک انسان داده است.

*هم چه داریم، به برکت جان‌فشانی‌ها و فداکاری‌هاست، به برکت روحیه‌ی شهادت‌طلبانه است.

*پروردگارا! مرگ ما را جز به شهادت در راه خودت قرار مده.

*مادرانی را که عزیزانشان به شهادت رسیده بودند، ما دیدیم آن چنان از خودشان استقامت نشان می‌دادند که انسان را به حیرت فرو می‌برد.

*مادران شهدا، از لحاظ قوت و قدرت، حقیقتاً بی‌نظیرند.

*زمان، همه چیز را کهنه می‌کند، مگر خون شهید را.

*شهادت، نشانه‌ی استواری است.

ادامه مطلب

دسته ها :


تاریخ : جمعه جهاردهم 9 1393 | ساعت : 1:0 صبح | (0) نظر

شهدای دستگردقداده

مــواظب بــــاشیــد پایتـــان کجــا بر زمیــن میگذارید

اکنــون میـــن هـــایی از جنس دیگــر درکمیـن شمـــاست

مین های جنــگ سخت (HARD WAR ) پای جسمتان را قطــع می کند

اما میــن های جنــگ نـــــــرم(SOFT WAR) پـــر  پــرواز روحتـــان را ......  اینجا کلیک کنید


دسته ها :


تاریخ : پنج شنبه سیزدهم 9 1393 | ساعت : 7:16 بعد از ظهر | (0) نظر
کتاب


خاطراتی از سردار شهید محسن رضایی ( خمینی شهر)-آفرینبر شهدای عزیزی که به فرمان امام خود لبیک گفتند و بر این لبیک تا لحظه شهادت پایداری نمودند و این سرای فانی را رها نموده و سرهای خود را به خدایعالمیان سپرده و به سوی اعلی علیین رهسپار شدند و برای ابد در جوار قرب الهی مسکن گزیدند  و برای همیشه مشعل های فروزانی شدند که روشنی بخش راه رهروان باشند
altنقش رزمندگان خمینی شهر در جبهه ذولفقاریه . کتاب جبهه ذوالفقاریه،
کتابجبهه ذوالفقاریه، تاریخ نامه خمینی شهر در سال اول جنگ را توضیح می دهد این کتاب که با متد تاریخ شفاهی از زبان شاهدان صحنه ها به رشته تحریر درآمده است به شرحفداکاریها، بشارت ها و ایثارگری شهدا و رزمندگان خمینی شهر در جبهه ذوالفقاریه آبادان پرداخته استبرای تهیه این کتاب ارزشمند لوازم فرهنگی نوای کوثر جنب مسجد امام صادق(ع) لادرهستاد اقامه نماز خمینی شهرلوازم التحریر رفیع میدان 22 بهمن
«همت»

نخستینزندگینامه داستانی شهید محمدابراهیم همت در قالب کتاب «همت» به تازگی ازسوی انتشارات روزگار منتشر شد. این کتاب را محمد عزیزی نوشته است.«همت» نوشته محمد عزیزی، نخستین زندگینامه داستانی شهید محمد ابراهیم همت است. این کتاب سه کتاب، دیگر به نام‌های «به سوی صبح»، «اندوه سرد» و «دشت‌هایسوخته» را در بر می‌گیرد.«به سوی صبح» به مرور دوران کودکی تا انقلاب اسلامی می‌پردازد. «اندوه سرد» شرح نحوه حضور در سپاه پاسداران، فعالیت درپاوه و روز‌های نخست ازدواج همت با همسرش است و «دشت‌های سوخته» مبارزاتو زندگی خانوادگی شهید همت را توامان تصویر می‌کند.در بخشی از مقدمه کتاب «همت» می‌خوانیم: «این کتاب را نه برای آنان که شهید همت را بهتر ازمن می‌شناسند و با او زیسته‌اند، بلکه برای کسانی نوشته‌ام که از او فقطنامی شنیده‌اند«لطیف عشق»

محمدعلیآقامیرزایی نویسنده کتاب «لطیف عشق» با بیان این‌که منطقه کردستان شهیدانبسیاری دارد که می‌توان به آن‌ها پرداخت، گفت: فراز و فرود‌های جذاب زندگی شهید لطیف رنجبری سبب شد که این اثر را در قالب زندگینامه داستانی بنویسم.یکی ازعباس دست طلا؛ کتاب مورد تحسین رهبر انقلابتازه‌ترین کتب مورد اشاره و تحسین رهبر معظم انقلاب، یک کتاب جنگی و حماسی نیست؛ یعنی فقط جنگی نیست. بلکه یک کتاب اقتصادی است؛ یک کتاب کار است.رهبر انقلاب در مورد این کتاب فرمودند: «کتاب این آقای حاج عباس دست طلا را که مفصل و با جزئیات [گفته] خواندم. خیلی خوب بود انصافاً؛ مخصوصاًکتاب ایشان؛ هم مطلب در آن زیاد بود، هم آثار صفا و صداقت در آن کاملاً محسوس بود و انسان می‌دید. خداوند ان‌شاءالله فرزند شهید ایشان را با پیغمبر محشور کند و خودشان را هم محفوظ بدارد.»کتاب خوشبوترین گل سرخ برای من

«خوشبوترینگل سرخ برای من» عنوان اثری از منیژه جان‌قلیاست که از زاویه دید اول شخص، به روایت داستانی زندگی نرجس عطارنژاد (کاشانی)، می‌پردازد.وی ازمادران شهیدایرانی است. در این کتاب داستان زندگی‌ او از زمان ازدواج تاهنگامی که برای نخستین‌بار و به اشتباه خبر شهادت فرزندش را به اطلاعش می‌رسانند، شرح  داده شده است.نرجس عطارنژاد از بانوان فعال در دوران انقلاب اسلامی و دفاع مقدس بود که پس از جنگ تحمیلی نیز به عنوان مُبَلغ وفعال سیاسی در داخل و خارج از کشور به ویژه انگلستان و عربستان به معرفی وشناساندن انقلاب اسلامی پرداخت.«خوشبوترین گل سرخ برای من» را سازمان نشرآثار و ارزش‌های مشارکت زنان در دفاع مقدس با همکاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و از سوی نشر صریر، با شمارگان یکهزار و 500 نسخه، در 87 صفحه، قطع رقعی و به بهای50‌هزار ریال منتشر کرده است.کتابی مصداق جهاد فى‌سبیل‌الله

رهبرمعظم انقلاب فرمودند: هر تک‌تک و قسمت‌قسمت قضایاى دفاع مقدّس برجسته است؛ یعنى واقعاً هرچه انسان بیشتر غور می‌کند، بیشتر دقّت می‌کند، بیشتر اطّلاع پیدا می‌کند، عظمت این پدیده‌ عجیب و حادثه‌ مهمّ هشت‌ساله در چشم انسان بیشتر روشن می‌شود.این نوشتجات را قدر بدانید. این پدیده‌ها و این فراورده‌هاى تاریخ انقلاب را، تاریخ دفاع مقدّس را قدر بدانید؛ اینها را باید خیلى قدر دانست. بین مردم هم منتشر بشود. این جوانهاى ما، نه جنگ را دیده‌اند، نه روایت درست و حسابى از جنگ شنیده‌اند؛ روایت درست، اینها است؛ این کتابها است؛ هر چه میتوانید کارى کنید که در دسترس جوانها قرار بگیرد [تا] جنگ را بشناسند، بفهمند چه بود، چه اتّفاقى افتاد، و جمهورى اسلامى چیست؛ ملّت ایران چه کسانى هستند.خاطرات جنگ در غربت

می‌گویندبهترین کتاب‌های خاطرات جنگ به جنگ‌های جهانی اول و دوم باز می‌گردد. کتاب‌هایی که جهانی و ماندگار شدند. اما در هر کشور کوچک و بزرگ وقایع زیادی رخ می‌دهد که یکی از آنها جنگ است؛ به ایران خود نگاه کنیم، ایرانی سرشار از اتفاق و جریان‌های متعدد. ایرانی سرشار از تاریخ که می‌توان از یکدهه آن صد‌ها کتاب ماندگار نوشت. جنگ تحمیلی هشت ساله نیز یکی از همین‌هاست. «احمد دهقان» از نویسندگان متبحر در حوزه جنگ است. او درباره خاطره‌نویسی در مقدمه یکی از آثار خود آورده است: «تاریخ جهان پر از کشمکش‌های سهمگین و وحشتناک است. یکی از زیرگروه‌های مهم خاطره‌نویسی متعلق به کسانی است که خاطرات خود را از جنگ‌ها نوشته‌اند. در ابتدا این سرداران جنگ بودند که شرح کشورگشایی‌هایشان مهم بود؛ ولی در دوره جدید سربازان و افرادی هم که فقط عنوان جنگجو را بر سینه داشتند خاطرات خود را نوشتند و خاطره‌نویسی گسترش یافت.» جنگ تحمیلی عراق علیه کشورمان که ما باعنوان دفاع‌مقدس از آن یاد می‌کنیم
مَه در مِه

زندگینامهداستانی شهید ایرج رستمی، مسئول عملیات ستاد جنگ‌های نامنظم در کتابی با عنوان «مَه در مِه» منتشر شد. این رزمنده همانی است که رهبر انقلاب در زمان حضورشان در جبهه‌ها به او می‌گفتند: نوربالامیزنیکتاب «مَه در مِه» دربرگیرنده نگاه ندا معراجی پور به زندگی شهید ایرج رستمی، مسئول عملیات ستاد جنگ‌های نامنظم از سوی نشر صریر منتشر شد.این کتاب که حاصل مصاحبه نویسنده اثر با همسر شهید و جمعی از همرزمان وی است، در قالب متنی به زبانسوم شخص و گاهی نیز به زبان اول شخص روایت می‌شود و به گونه‌ای تالیف شدهاست که انگار نویسنده متن بر تمام جزئیات زندگی شهید رستمی همانند یک دوربین سینمایی نظارت داشته است.
طنازی در میدان جنگ ...خواندنمگیل«مگیل» برای آن گروه از خوانندگان ادبیات دفاع مقدس که به طنز علاقه دارند خالی از لطف نیست، چرا که تعداد آثار منتشرشده در حوزه جنگ که زبان وبیانی طنزگونه داشته باشند، کم هستند. برای همین مطالعه چنین آثاری می‌تواند فضای مفرحی را در این عرصه فراهم کند.
روایت ناتمام دفاع مقدس

خاطراتشهیدجلیل محدثی فر در روایت دلبری  ...  کتاب «روایت دلبری» از خاطرات شهیدجلیل محدثی‌فر  بر اساس روایت علیرضا دلبریان به قلم محمد خسروی‌راد روانه بازار نشر شد.سعید عاکف نویسنده و مدیر انتشارات ملک اعظم در این باره گفت: این کتاب خاطرات شهید جلیل محدثی‌فر است که بر اساس خاطرات علیرضا دلبریان از جانبازان دفاع مقدس به قلم محمد خسروی‌راد روانه بازار نشر شده. وی افزود: این کتاب در قالب خاطره نگاشته شده است و برای جذابیت واثرگذاری بیشتر با حفظ مستندات سعی بر داستان‌نویسی شده است.
روایت ناتمام دفاع مقدس

انتشاراتسوره مهر برای بار چهارم کتاب «ما همه سرباز بودیم» را منتشر می‌کند. مهدی تجر به عنوان نویسنده این خاطرات ابراز امیدواری کرد که با توجه به تاثیر تصاویر دوران اسارتش در جذابیت کتاب، این اثر در چاپ چهارم همانند چاپ نخست، همراه با تصاویرش منتشر شود. مهدی تجر از سربازانی بود که در غرب کشور، طی عملیاتی به اسارت نیرو‌های عراقی درآمد. وی در هنگام اسارت مجروح بود و با آن‌که پس از اسارت به بیمارستان اردوگاه منتقل شد، هر دو پای خود را از دست داد.وی درباره نحوه نگارش کتاب «ما همه سرباز بودیم» توضیح داد: داستان کتاب از زاویه «من راوی» روایت شده است و مهم‌ترین ویژگی آن تجر از این نکته که عراقی‌ها به او تیر خلاص شلیک نکرده بودند به عنوان یک معجزه یاد کرد
ادبیات روایت ناتمام دفاع مقدسدفاعمقدس علاوه بر رمان و خاطره ، دربرگیرنده طنز هم هست. چه ، شوخ طبعی یکی از ویژگی های دوست داشتنی و جذاب بچه های جبهه بوده. از همین رو جلد نخست مجموعه‌ سه جلدی محمد قاسمی شامل هفت داستان طنز از دوران جنگ تحمیلی با عنوان «دسته‌ چهار، گروهان یک» است به همت سوره مهر منتشر می‌شود. «دسته‌ چهار، گروهان یک» هفت داستان طنز از دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران و با محوریت رزمندگان گردان غواصی 408 از لشکر 41 ثارالله(ع) است. وی ادامه داد: «دسته‌ چهار، گروهان یک» جلد اول مجموعه‌ای سه‌جلدی است و تمامی داستان‌های این مجموعه با هم ارتباط دارد. جلد نخست از محل آموزش گردان غواصی در دزفول آغاز می‌شود و با رفتن رزمندگان برای انجام عملیات به پایان می‌رسد

 

 

پایی که جاماند

 

یادداشتهای سید ناصر حسینی پور از ادوگاه های مخفی اسرای ایرانی این کتاب را به “ولید فرحان” خشن‌ترین گروهبان بعثعراق تقدیم می‌کنم! عراقیها او را به‌ عنوان پیک شهید سردار علی هاشمی معرفی کرده بودند و این یعنی آغاز شکنجه های دردآور برای به‌دست آوردن اطلاعات؛ آن هم روی نوجوان 16 ساله ای که یک پایش هم قطع شده بود. بعد او یک ماه در بیمارستان بستری کردند تا حالش بهترشود و سپس به پادگان صلاح‌الدین بردند، محلی که در آن حدود 22 هزار اسیر مفقود الاثر ایرانی که نام‌شان در فهرست صلیب سرخ ثبت نشده بود، به‌صورت مخفیانه نگهداری می شدند.در این پادگان که در 15کیلومتری تکریت قرار داشت،از یک اردوگاه 4500 نفری، 320 نفر به شهادت رسیدند که عراق پس از آزادی اسرا، هرگز نپذیرفت که این افراد در گروه اسرای ایرانی قرار داشتند.در روزهای اسارت در پادگان صلاح‌الدین، با صفحه‌های آخر کتاب‌های مرتبط با سازمان مجاهدین خلق که برای مطالعه در اختیارش قرار می‌دادند، دفترچه یادداشت درست کرد و حوادث روزانه را با کدگذاری روی آنها نوشت. البته از کاغذ سیگار و حاشیه‌های روزنامه‌های القادسیه و الجمهوریه استفاده کرد. سپساین یادداشت‌ها را در یک عصا و اسامی 780 اسیر ایرانی کمپی که در آن بود را در عصای دیگرش جاسازی کرد و در روز آزادی (22 تیر 1369) به ایران آورد.  

 


دسته ها :


تاریخ : چهارشنبه دوازدهم 9 1393 | ساعت : 7:21 بعد از ظهر | (0) نظر
موضوعات مطالب
سامانه پيام کوتاه
وب سايت شهداي دستگردقداده
دامنه های سایت
صفحه اصلی سایت شهدای دستگرد صفحات ما درسایت تبیان صفحات ما درسایت راسخون صفحات مادرسایت معجون
اشتراک درخبرنامه
ياد شهداي دستگرد قداده بخير
بايگاني وبگاه
لینک باکس شهدای دستگردقداده
نواهاي سايت
حمايت از ما
شهداي دستگردقداده
محض ريا اعلام ميشود که:
تعداد بازدید : 8490
تعداد نوشته ها : 35
تعداد نظرات : 0
ديگر امکانات
X